Atatürk ‘ün Bazı Bilinmeyen Yönleri

Mustafa Kemal Atatürk

Ve Dünya’nın Gözünden Atatürk..

Atatürk hiç yurt dışına çıkmamıştır, bütün liderler ona Turkiye’de ziyarete gelmişlerdir.

Atatürk, dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek liderdir.

Bir geometri kitabı vardır; üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin Türkçe isim babası bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Bir röportajda “Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?” diye sorulur, Atatürk: “Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz”. BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz.

Yıl 1938, General McArthur´un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: “Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal´i görmek için neler vermezdim” der.

Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı : “Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk´ tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir” demiştir.

Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir`den alıntı : “Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir”

Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim vardır.

Kurtuluş Savaşında rütbe alan birçok kadın askerlerimiz var. Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üsteğmen Kara Fatma.

Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landin koymuştur ve bu çiçek tüm dünyada bu isimle üretilip satılmaktadır.

Yunan başkomutanı Trikopis, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina´daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçmiştir ve saygı duruşunda bulunmuştur.

Yıl 1996,  Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: “Bütün ömrüm boyunca Türkiye´nin lideri Mustafa Kemal Atatürk´ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm”

Yıl 2005, Amerika´nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisi “Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk´ ü örnek alsın yeter” dir.

Son Yazılar

One Thought to “Atatürk ‘ün Bazı Bilinmeyen Yönleri”

  1. A IceTroll tem uma caminhada em maio, mas como não dirijo fica complicado =( Acho que vou ter que desistir da geleira… Uma pena! Mas como também vou a uma geleira na Islândia acho que tudo bem.Vi seu outro post. A Noruega deve ser ainda mais inacvircute;&el a dois. Ainda refarei a viagem com alguém especial ao meu lado Sortudo! Obrigada pela ajuda.

Leave a Comment