Atatürk ve Makbule Hanım’ın Çocukluk Anısı

Makbule Hanım, Zübeyde Hanım ve Atatürk

Makbule Hanım Ağabeyi Atatürk’ün bir insan olarak çeşitli yönlerini de içtenlikle anlatır.

Ağabeyinin çocukluk yıllarına dair pek çok anekdotu dile getirir. Makbule Hanım ağabeyinin çocukluk yıllarında her çeşit oyuncağa, özellikle de silaha düşkün olduğunu belirterek, daha o yıllarda askerliğe sempati duyduğunu dile getirir. Ne var ki Mustafa Kemal’in silahla oynaması az kalsın bir felakete yol açacaktır. Küçük Mustafa, elindeki eski bir silahı temizlemesine yardım etmesi için kız kardeşini yanına çağırır. İşte o anı Makbule Hanım şöyle anlatır:

“Karşısına geçtim. O elindeki lüveri temizlemeye başladı. Ne yaptı nasıl etti, bilmiyorum. Birden korkunç bir ses duydum. Annem korku ve heyecan içinde: ‘Eyvah ! Kardeşini öldürdün Mustafa’ dedi. Ben ise ‘Ağabeyim öldü’ diye ağlıyordum. Tabancanın dumanı kalkınca baktık ki ikimiz de sağız”.

One Thought to “Atatürk ve Makbule Hanım’ın Çocukluk Anısı”

  1. Only you would blog on such an amazing singer that most of us have never heard of! Thanks for sharing Eva Ca™yidsâ€ss music with us. Her music is so heartfelt, pure, and emotional and bridges such an array of genres. I can’t seem to stop listening to her music! Thanks a lot… ha ha…

Leave a Comment