Cumhurbaşkanlığı Forsundaki Türk Devletleri

Cumhurbaşkanlığı Forsu

Cumhurbaşkanlığı armasını tasarlayan kişinin bizzat Mustafa Kemal Atatürk olduğu söylenmektedir. Zira ilk defa 1922 yılında İzmir’e arabası ile girerken, bu forsun arabaya çekildiği bilinmektedir. Bu ilk fors şu an için müzede muhafaza edilmektedir ve bu forsun üzerinde 16 Türk Devleti’ni temsil eden 16 adet yıldız var iken, armanın ortasında yer alan güneşten çıkan ışın sayısı ise 20 idi. 1924 yılından itibaren fors resmi olarak kullanılmaya başlandı. 1978 yılına gelindiği zaman da bir düzenleme yapılarak, ışın sayısı 16’ya düşürüldü ve her ışın bir yıldıza eşitlendi.

Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldızlara dair çok fazla yorum yapılmaktadır. Bu fors ile alakalı en kabul gören yorum ise 16 yıldızın, tarihte kurulan 16 devletini simgelemesine dairdir. Bir diğer görüş ise 16 yıldızın 9 tanesinin Orta Asya’da kurulan 9 tuğu, 7 tanesinin ise diğer coğrafyalarda kurulan 6 tuğu temsil ettiğine yönelik olan görüştür. Bir iddia daha vardır. Yıldız, semboller dilinde insanı temsil etmektedir. Normalde fors içerisinde merkezde yer alan yıldız Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmektedir. Fakat bazı iddialara göre merkezdeki yıldız Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil ederken, çevresindeki 16 yıldız da Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’ndaki 16 silah arkadaşını temsil etmektedir. O dönemde basılan birçok kartpostal içerisinde de gerçekten Mustafa Kemal ile beraber 16 silah arkadaşının fotoğrafı yer almaktadır. Bu 16 yıldıza dair tartışmalar halen devam etmektedir. Birçok tarihçi 16 Türk Devleti’nin neye göre belirlendiğini sormuştur. Çünkü tarihte 16’dan çok çok fazla Türk Devleti vardır. Fakat bugün, forsun 16 büyük Türk devletini simgelediği öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldızlar, 16 büyük Türk Devletini simgeler.

Sitemizde bu devletlerle ilgili bilgilendirmeler mevcuttur, inceleyebilirsiniz. Şimdi bu devletler nelermiş, bir bakalım.

Büyük Hun, Batı Hun, Avrupa Hun, Ak Hun, Göktürk Devleti, Avar Devleti, Hazar Devleti, Uygur Devleti, Karahanlı Devleti, Gazneliler, Büyük Selçuklu, Harzemşahlar, Altın Orda Devleti, Timur İmparatorluğu, Babür İmparatorluğu ve Osmanlı Devletidir.

Son Yazılar

One Thought to “Cumhurbaşkanlığı Forsundaki Türk Devletleri”

  1. askum…korang ade baca tak NONA punya KOMEN…..aku tak percaya la apa yang dia cakaptakkan sains klau dpt 55 keatas dah ‘A’ dan geografi ngan pai 85 baru ‘A’….aku tak pecaya betul sebab selalunya kalau 80 keatas maknanya dah ‘A’……. SAYA HARAP NILAM BOLEH KOMEN K……AND SAYE PUN NGAH RISAU BILE RESULT NAK KUAR……TAPI DOAKAN SAYA DAPAT KEPUTUSAN YANG CEMERLANG OK;S#230;&88230&…..WA#ALAM…

Leave a Comment