Fidel Castro’nun Atatürk Hayranlığı

Fidel Castro, Atatürk’e olan hayranlığını dile getirirken şöyle diyor : “Ben de devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk’ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken Harf Devrimi ile tam tersi yönde yazmaya başladı. Kıyafet Devrimi ve Medeni Kanun’la kadınlara getirilen statü çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir önder aramayın.”

Fidel CASTRO, İstanbul, 1996’da Habitat Zirvesi

12 Aralık 1996’da bir ödül töreni için gittiği Küba’da Castro ile görüşen Dursun ÖZDEN kendisine “Türkiye’de solcu, ilerici ve devrimci gençler; Che Guevara ve Fidel Castro’yu çok seviyorlar ve sizleri mutlak önder olarak kabul ediyorlar…”der. Bu sözlere Castro’nun verdiği yanıt çok anlamlıdır: “Devrimci M. Kemal ATATÜRK varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar? Devrimci ATATÜRK bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır…”

Fidel Castro, 1974
Fidel Castro, 1974

 

Son Yazılar

One Thought to “Fidel Castro’nun Atatürk Hayranlığı”

  1. That sounds like such a fun night! I would love to come to something like that! I may need to try and plan something si!S.arm{Pli. Can you do me a favor? I've been trying to fix the email issue I was having last week. Will you reply to this comment and see if me email shows up correctly? Thanks so much Amanda!}

Leave a Comment