İlk Müslüman Türk Devletleri : Tolunoğulları – İhşidiler

Tolunoğulları

Tolunoğulları (868-905)

Tolunoğulları, Buharalı bir Türk olan Tolunoğlu Ahmet tarafından kurulmuştur. Abbasi halifesinin muhafız alayı komutanı olan Tolunoğlu Ahmet, Mısır’a vali tayin edildikten sonra emrindeki Türk ordusu sayesinde bağımsızlığı ilan ederek Fustat şehrini başkent yapmıştır.

Tolunoğlu Ahmet, güçlü bir ordu meydana getirdi ve gelirlerini artırdı. Mısır’dan sonra Filistin, Suriye ve Irak’ın kuzeyini Tolunoğullarına bağladı. Abbasiler 905 yılında Tolunoğullarına son verdiler.

Mısır’da kurulan ilk Müslüman Türk devletidir.

 İhşitoğulları (935-969)

Mısır’da kurulan ikinci Türk Devleti İhşitoğullarıdır. Devletin kurucusu olan Muhammed bin Toğaç 935 yılında Mısır’daki Türk askerlerine dayanarak bağımsızlığını ilan etti. Suriye ve Hicazı ülkesine kattı (942) Habeşli vezir Kafur döneminden sonra ülkede karışıklıklar çıktı. Devlet eski gücünü kaybetti Fatimiler 969 yılında Mısır ve Suriyeyi ele geçirerek İhşitler Devletini yıktı.

Tolunoğulları ve İhşitlerde yöneticiler Türk, Halk Araptır. Bu durum iki Türk devletinin yıkılmasında etkili olmuştur.

// Kaynak (düzenlenmiştir)

Son Yazılar

One Thought to “İlk Müslüman Türk Devletleri : Tolunoğulları – İhşidiler”

  1. Moin, auch ich lasse meine Flossen ein wenig hängen, weil ich schon viele schöne Stunden im “alten Gosch” mit netten Menschen verbracht habe, aber ich freue mich auf das “neue Gosch” und hoffe, dass es auch hier viele nette Gespräche mit netten Leuten geben wird. Es ist ein wuecmrsdh&ouel;nnr Platz und ich glaube, ich haben noch nirgendwo den Sonnenuntergang so schön gesehen.

Leave a Comment