Karluk Devleti

Karluk Devleti Bayrağı

Karluklar, 766 – 1215 yılları arasında, Orta Asya’da varlığını sürdüren Türk boylarındandır. Onoklar soyundan gelen Karluklar Türgiş Devleti’ni bertaraf ederek Batı Türkistan’da devlet kurdular. Karluklar Talas Savaşı’na kadar Karluk Devleti olarak devam etti. Daha sonra Karahanlılara dönüştü. Divân-ı Lügati’t-Türk’te Karluk, Göçebe Türklerden bir bölük adıdır. Oğuzlardan ayrıdırlar. Oğuzlar gibi Türkmendirler.

Karluk Devleti’nin merkezi Balasagun idi.

Karluklar bir süre Göktürk Devleti’ne bağlı olarak varlıklarını sürdürdüler. Göktürklerin dağılmasının ardından Çin’e direndiler ve kendi devletlerini kurdular. Türkçe karlık (kar yığını) manasında olan Karluklar 5 yy da Kara irtiş ve tarbağatay bölgesinde yaşamışlardır. Bağımsız olmadan önce devletin başında Kül Erkin denen yöneticiler bulunurdu. Türgişlerin hakimiyetine son verdiler; onların topraklarını ele geçirdiler. Bu gelişme onları İslam ordularıyla karşı karşıya getirdi. Aynı tarihlerde Çin İmparatorluğu, Müslümanları durdurmak için büyük bir sefer başlatmıştı. Karluklar henüz Müslüman olmamalarına rağmen İslam ordularının yanında yer aldılar. 751 yılındaki Talas Savaşı’nda, Çinli Tang ordusuna hizmet ederken ona ihanet ederek Arap ordusunun zaferine katkıda bulundular. İslam dinini kabul eden ilk Türk topluluğu oldular.

İlk Müslüman Türk devleti olan Karahanlıların kuruluşunda rol oynadılar. Uygur Devleti’nin 840 yılında Kırgızlar tarafından yıkılmasıyla Uygurlara bağlı yaşayan Karluklar diğer Türk boyları ile birleşerek merkezi Balasagun olmak üzere Batı Türkistanda Karahanlı devleti kuruldu. Devletin ismi kuvvetli “hükümdar” anlamına gelen Karahan unvanından gelmektedir. Devletin kurulma yıllarında İslamiyet Taşkent ve çevresinde yayılmaktaydı.

Devlet düzenini yıkan Moğollar sebebiyle, beylik düzeninde 1300’lü yıllara kadar gelebildiler. Karluklar, bir Türk boyudur. Cengiz Han’ın ordusunda görev almışlardır. Bugün Özbeklerin atalarından biri de Karluklardır. Direnişçi bir Türk boyudur. II. Arslan Han zamanında Cengiz Han’ın egemenliğini tanımışlardır. Cengiz’e itaat eden ilk Müslüman hükümdar olup, 1221’de ölen bu Karluk Hanı’nın oğluna da, Özkent şehri verilmişti. Cengiz zamanı Moğol devleti idaresinde vazife almış Karluklar görülmektedir. Karluklar, 943 yılında gerçekleşen Karahanlı saldırısında yıkıldı.

Son Yazılar

3 Thoughts to “Karluk Devleti”

  1. hello!,I love your writing so much! share we keep up a cordpseonrence extra about your post on AOL? I require a specialist in this house to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look ahead to see you.

  2. Your sidebar is a bit oversized in Chrome, buddy

  3. Josephlit

    Also, be sure to leave yourself enough time to receive the quotes ahead of your deadline. Celebrity gossip news things are known to be a bit sugar-coated and sometimes journalists add over a bit of imagination whilst writing. This propensity for awful news spans the worldwide population. – Steven Van Zandt

Leave a Comment