Reina Saldırısı

Reina saldırganı

Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul’un Ortaköy semtinde bulunan Reina gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 71 kişi de yaralandı. Saldırıyı Irak Şam İslam Devleti üstlendi ancak şu ana kadar saldırıyı düzenleyen kişi yakalanamadı.

1 Ocak 2017, 01.15 sularında, Reina gece kulübüne gelen silahlı bir kişi, önce kulübün girişindeki bir polisi, bir güvenlik görevlisini ve bir sivili öldürdü. Ardından gece kulübüne giren saldırgan, 500 ila 600 kişinin bulunduğu mekanda ateş açmaya başladı. Görgü tanıkları saldırganın tek kişi olduğunu, sırtında bir sırt çantasıyla gece kulübüne girip ateş açtıktan sonra kaçtığını anlattı. BBC’ye konuşan görgü tanığı İsmail Çelebi, “İçeride arkadaşlarımla birlikteydim. Bir ara, arabamı kontrol etmeye gittim. İlk başta sesleri duyunca intihar saldırısı sandım. Sonra silahlı saldırı olduğunu anladım. Geri döndüğümde, yüzlerce insan üst üste yığılmıştı. Çığlık atıyorlardı, ağlıyorlardı. Arkadaşlarımı aramak istedim, ama herkes birbirini ezerek dışarı çıkmak için koşuyordu” dedi. Başbakan Binali Yıldırım ise saldırganın silahını olay yerinde bırakarak, kargaşadan yararlanıp kaçtığını söyledi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Reina saldırısının askerlerinden biri tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. IŞİD’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ‘Hıristiyanların koruyucusu’ olarak tanımlandı ve \Türkiye’nin askeri operasyonları devam ettikçe saldırıların da süreceği’ ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırıyı düzenleyen IŞİD üyesinin kimliğinin tespit edildiğini söylese de kimliği kamuoyuyla paylaşmadı. Saldırıyı düzenleyen kişinin Orta Asya uyruklu olduğu yönünde haberler Türk basınında yer aldı.

Saldırıda ölen 39 kişinin 38’inin kimliğinin belirlendiği ifade ediliyor. AA, ölenlerin 11’inin Türk vatandaşı, 25’inin ise yabancı uyruklu olduğunu aktardı. Bir kişi hem Belçika hem de Türkiye vatandaşıydı. 11 Türk vatandaşının cenazesi, Adli Tıp’taki incelemelerin ardından ailelerine teslim edildi. Hayatını kaybedenlerin 25’i erkek, 14’ü ise kadın. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saldırının ardından bir konuşma yapmadı ancak yazılı bir mesaj paylaştı. Erdoğan mesajında, “Ülkemize yönelik tehditleri ve saldırıları, kaynağında yok etme konusunda da kararlıyız” vurgusunu yaparken, saldırıların bölgede yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığını söyledi. Erdoğan ayrıca, “Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturmaya çalışıyorlar” dedi. Saldırının ardından başlatılan operasyonlarda son olarak İzmir’de 20, İstanbul’da 7 kişi gözaltına alınmış durumda.

İstanbul’da gözaltına alınan 7 kişinin Doğu Türkistanlı olduğu ifade edildi. Zanlının yurt dışına kaçma ihtimali üzerine Kırklareli’nde sınıra giden yolda geniş güvenlik önlemleri alındı. Ekipler, Bulgaristan’a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı yolunda güvenlik önlemlerini arttırdı, yola kapan kurdu.

Reina saldırganı
Reina saldırganı

Reina saldırısının ardından birçok ülke Türkiye’ye taziye mesajları iletti ve saldırıyı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’dan ayrı ayrı gelen açıklamalarda saldırı kınandı ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyeler iletildi. ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu saldırının ardından büyük bir güvenlik operasyonu başlatıldığını belirterek, vatandaşlarına güvenli bir yerde durmaları çağrısı yaptı. ABD Büyükelçiliği de Türkiye’de basına yansıyan ve ‘ABD saldırının istihbaratını önceden almıştı’ iddialarına yanıt verdi. Büyükelçilik açıklamasında, “‎Sosyal medyada dolaşan dedikoduların aksine, Amerikan hükümeti Reina kulübü dahil olmak üzere belirli eğlence yerlerine yönelik tehditlerle ilgili bilgi sahibi değildi ve Amerikan hükümeti Amerikalıları belirli mekanlar ya da mahallelerden uzak durmaları konusunda uyarmadı” dendi.

Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, paylaştığı twitter mesajında “2017 İstanbul’da bir saldırıyla başladı. Dualarımız hayatını kaybedenler ve sevenleriye. Bu trajedileri önlemek için çalışmaya devam ediyoruz” dedi. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve Komisyon’un Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn’dan da benzer kınama mesajları geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı. Putin, “Yeni yıl kutlamasında suçsuz insanları öldürmekten daha kötü bir suç düşünemiyorum. Fakat teröristlere insani duygular çok yabancı. Bizim ortak görevimiz terör saldırılarına kararlı bir şekilde yanıt vermek” dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stollenberg, Twitter’dan paylaştığı mesajda, “2017’ye İstanbul’da trajik başlangıç. Kalbim, yeni yılı kutlayan insanlara yönelik saldırıdan etkilenenler ve Türk halkıyla.” dedi.İran Ankara Büyükelçiliği, saldırıyı kınayarak hayatını kaybedenlerin aileleriyle dayanışma içinde olduklarını ifade etti. İran’ın açıklamasında “Umarız işbirliğini artırarak, terörizm ve şiddetten uzak bir dünyaya kavuşuruz” ifadelerine yer verildi.

Son Yazılar

Leave a Comment