Timur ile Bayezid Arasında Geçen Bir Konuşma

Bayezid ve Timur
Bayezid ve Timur
Bayezid ve Timur

Şu Allah’ın işine bak! Koca dünya senin gibi bir körle benim gibi bir topala kaldı, ona gülüyorum! (Ankara Savaşı sonrası esir ettiği Yıldırım Bayezid ‘in huzuruna çıkartılması sırasında gülmeye başlamasına Bayezid’in tepki göstermesine cevabı. Gerçekten de Timur’un sol ayağı oldukça topal iken, Yıldırım da sağ gözü oldukça az görmekteydi.

Bayezid ve Timur Arasında Geçen Ankara Savaşı’nın Gerekçesi

Osmanlılara gözdağı vermek isteyen Timur, Yıldırım tarafından toprakları ellerinden alınan ve Timur’un devletinde kendilerine daha yakın bir sosyal düzen bulan Anadolu beylerinin de kışkırtmasıyla Sivas, Halep ve Şam’ı ele geçirdi. Timur’un Bağdat’a yönelmesi üzerine Yıldırım da doğuya ilerleyerek Timur’a bağlı Tahharten’in egemenliğindeki Erzincan ve Kemah’ı istila etti. Bu gelişme iki hükümdarın arasını iyice açtı. Yıldırım’a bir elçi gönderen Timur, Kemah’ın Erzincan Emiri Tahharten’e Anadolu Beyliklerinden alınan yerlerin de sahiplerine geri verilmesini, Kara Yusuf’un teslim edilmesini ve Osmanlıların kendisine bağlanmasını istedi. Yıldırım’ın bu talepleri reddetmesi Ankara Savaşı’nın gerekçesi oldu.

Ayrıca Timur ile Yıldırım arasındaki mektuplaşmalar tarihimizde oldukça ünlüdür.

Son Yazılar

2 Thoughts to “Timur ile Bayezid Arasında Geçen Bir Konuşma”

  1. I agree with you, Gilly – all the time it’s fun, it can’t do any harm and it might be an exraiahitlng & productive experience. But feeling a failure isn’t fun and RSI isn’t fun. It was those issues among others I was addressing. When the fun stops for writers – writers at whatever level of experience – I think it’s time to take stock.

Leave a Comment